On Saturday the 16th March 2019 our squad took part in the 19th Open Shotokan Karate Championships and we swept the board. We took away 9 Golds, 8 Silver and 11 Bronze medals gaining us the most decorated club in the competition this year.
All our team in Kata and Kumite trained hard and competed even harder to bring one of the greatest successes the club has ever seen, we are so proud of all our squad, the dedication they show and commitment they have to maintaining the high standards Shentie sets.
We also took home another special award, that had a very personal meaning to our Sensei. Sensei Graham received on the clubs behalf the Mark Tetsola Trophy for the club with the best Etiquette spirit and Budo attitude.
Results
Name | Category | Medal/Placing |
JEAN – LUCA CANARAPEN | JUNIOR INDIVIDUAL KATA, BROWN BELT, < 11 YEARS – MALE | GOLD |
JEAN – LUCA CANARAPEN | CHILDREN SANBON KUMITE, JODAN, CHUDAN, MAEGERI, BROWN BELT – MALE | SILVER |
HUMAIRA CHUHAN | FEMALE SENIOR KUMITE,BROWN & BLACK BELT | BRONZE |
AVA DRUMMOND | CHILDREN INDIVIDUAL KATA, 4TH – 5TH KYU | BRONZE |
ELIJAH DUBERY – COUPE | JUNIOR INDIVIDUAL KATA, BROWN BELT, < 11 YEARS – MALE | SILVER |
ELIJAH DUBERY – COUPE | CHILDREN SANBON KUMITE, JODAN, CHUDAN, MAEGERI, BROWN BELT – MALE | BRONZE |
CASPER HEWSON | CHILDREN SANBON KUMITE, JODAN, CHUDAN, MAEGERI, 6TH KYU | BRONZE |
CASPER HEWSON | CHILDREN INDIVIDUAL KATA, 6TH KYU | BRONZE |
HANNAH MERCER | FEMALE SENIOR INDIVIDUAL KATA, BROWN & BLACK BELT | GOLD |
AYAN PATEL | CHILDREN INDIVIDUAL KATA, 8TH – 7TH KYU | GOLD |
MARTHA POUFFOU | CHILDREN SANBON KUMITE, JODAN, CHUDAN,MAEGERI, 4TH – 5TH KYU | GOLD |
MARTHA POUFFOU | CHILDREN INDIVIDUAL KATA, 4TH – 5TH KYU | SILVER |
JUDE RANKIN | BOYS JUNIOR KUMITE, 8TH – 4TH KYU, > 5FT | BRONZE |
SHENTIE A (CHUHAN, MALHOTRA, MERCER) | SENIOR MIXED TEAM KATA 8TH KYU – BLACK BELT | SILVER |
SHENTIE B (PATEL, SONDHI, VIRDEE) | JUNIOR MIXED TEAM KATA, 8TH KYU – 4TH KYU | GOLD |
SHENTIE C (POUFFOU, SMITH, WELLS) | JUNIOR GIRLS TEAM KATA, 8TH KYU – 4TH KYU | GOLD |
SHENTIE D (JACQUES, SUTTON, YEOMAN) | JUNIOR MIXED TEAM KATA, BROWN & BLACK BELT | BRONZE |
SHENTIE E (AWERE, TAYLOR, TAYLOR) | JUNIOR MIXED TEAM KATA, 8TH KYU – 4TH KYU | BRONZE |
SHENTIE F (CANARAPEN x3) | JUNIOR BOYS TEAM KATA, BROWN & BLACK BELT | SILVER |
SHENTIE H (DRUMMOND, POUFFOU, HEWSON) | JUNIOR MIXED TEAM KATA, 8TH KYU – 4TH KYU | SILVER |
SHENTIE I (CHETTY, BURKIN, HEWSON) | JUNIOR GIRLS TEAM KATA, 8TH KYU – 4TH KYU | BRONZE |
REBECCA SMITH | CHILDREN INDIVIDUAL KATA, 4TH – 5TH KYU | SILVER |
EESHA SONDHI | JUNIOR INDIVIDUAL KATA, 8TH – 4TH KYU | BRONZE |
GEORGE TAYLOR | BOYS JUNIOR KUMITE, 8TH > 4TH KYU, OVER 5FT | SILVER |
SUMMER TAYLOR | CHILDREN SANBON KUMITE, JODAN, CHUDAN,MAEGERI, 8TH – 7TH KYU | GOLD |
SUMMER TAYLOR | CHILDREN INDIVIDUAL KATA, 8TH – 7TH KYU | BRONZE |
OLLIE THOMAS | CHILDREN SANBON KUMITE, JODAN, CHUDAN, MAEGERI, BROWN BELT – MALE | GOLD |
KAYLEA WELLS | JUNIOR INDIVIDUAL KATA, 8TH – 4TH KYU | GOLD |